Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Wystawa "WYKOPALISKA SIEWIERSKIE"!

Utworzono dnia 17.08.2021

14 sierpnia 2021 r. w Muzeum Zagłębia w Będzinie odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Wykopaliska siewierskie”. W tym dniu można było posłuchać o historii Siewierza, prześledzić kolejne etapy rozbudowy zamku siewierskiego oraz obejrzeć zgromadzone na wystawie ciekawe zabytki archeologiczne, wydobyte podczas prac archeologicznych na terenie zamku i rynku oraz w okolicy romańskiego kościoła św. Jana Chrzciciela. Po wystawie oprowadzała  archeolog Aleksandra Rogaczewska. 

Wystawa eksponowana jest od 9 lipca i będzie dostępna dla zwiedzających do 31 sierpnia 2021 r. Poświęcona jest badaniom archeologicznym prowadzonym w Siewierzu i jego najbliższej okolicy począwszy od okresu drugiej wojny światowej aż po czasy współczesne. Prezentowane są zabytki ruchome w ilości ponad czterystu artefaktów, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. 

Jak wykazują wzmianki w źródłach pisanych oraz relikty przeszłości odkrywane pod powierzchnią ziemi, Siewierz jest jednym z najstarszych miast Zagłębia Dąbrowskiego. Wielokrotnie na terenie miasta dokonywano odkryć archeologicznych, co pozwoliło zgromadzić całkiem sporą ilość zabytków ruchomych. 

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić wystawy, to serdecznie polecamy.

Wystawa "WYKOPALISKA SIEWIERSKIE"

Utworzono dnia 17.08.2021, 11:42

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 86

W poprzednim tygodniu: 248

W tym miesiącu: 131

W poprzednim miesiącu: 1659

Wszystkich: 34708