Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Rynek w Siewierzu

Rynek otoczony potokami i bagnami, wytyczony został około 2 km na północ od pierwotnej osady Siewierza, która była zlokalizowana przy romańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela datowanym na początek XII w. Osada ta została przeniesiona po najazdach tatarskich, które miały miejsce w 1241 r. i 1260 r. Rynek w Siewierzu wytyczony w czasie lokacji miasta w 1276 r. na prawie magdeburskim leżał na ważnym szlaku handlowym. Tędy biegły drogi z Krakowa do Wielkopolski i z Krakowa do Opola.

Rynek później zwany Większym 132m x115m x 96m x 75m, wytyczony został w dolinie Czarnej Przemszy, wychodziły z niego ulice:

  • Bytomska, której przedłużeniem była i jest droga do Starego Siewierza obecnie ul. Będzińska. Dzisiaj tą ulicą i po pokonaniu trudnego i niebezpiecznego odcinka jakim jest fragment drogi DK-1, można dojść do trzeciej odsłony starego grodu, najnowszej wersji miasta  Siewierza pn. Siewierz Jeziorna,
  • Koziegłowska prowadząca przez Dziewki do Koziegłów może to być np. dzisiejsza ul.  Józefa Piłsudskiego,
  • Krakowska prowadząca do Sławkowa, nazwa zachowana do dzisiaj,
  • Garncarska i Zendkowska zasypane przez piski w XVII i XVIII w.

Większość zabudowy Rynku do I połowy XX wieku była drewniana, za wyjątkiem ratusza i dwóch kamienic - pod nr 22 i pod nr 26.

Rynek stanowił wówczas centrum handlowe i polityczne Siewierza. To tutaj odbywały się jarmarki i targi. W latach 1523-1869 na Rynku stał Ratusz, dzisiaj zarys Ratusza wyznacza na płycie Rynku czerwona kostka granitowa i płyta z informacją.

W latach 2008-2009 dokonano modernizacji i przebudowy płyty Rynku. Zainstalowana została fontanna z figurami dwóch tańczących panien siewierskich, o których w piosence "Od Siewierza jechał wóz" śpiewa Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Obok fontanny usytuowana jest ławeczka, na której znajdują się figury Zdzisława Pyzika autora tekstu piosenki i Stanisława Haydny – kompozytora piosenki oraz wieloletniego dyrektora zespołu "Śląsk". Panny siewierskie i dwaj Panowie z ławeczki jak i wszyscy mieszkańcy prastarego grodu Siewierz zapraszają do odśpiewania piosenki wraz z zespołem, lub tylko do odsłuchania jej. Tekst piosenki "Od Siewierza jechał wóz" znajduje się na stojącym obok postumencie.

Ciekawostka!
W kamienicy pod nr 22 w roku 1823 zatrzymał się car Aleksander I w czasie podróży z Werony do Warszawy.

 

Znajdź nas na mapie: Rynek w Siewierzu

Rynek w Siewierzu

Utworzono dnia 23.04.2021, 11:02

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 5 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny