Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii!

Utworzono dnia 05.07.2023

Za nami II Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - Kierunek GZM! 

W niedzielę 2 lipca br. w Siewierzu świętowaliśmy 6 urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji mieszkańcy naszego regionu mieli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w wycieczkach pn. „Szlakiem zabytków Księstwa Siewierskiego”, które pozwoliły poznać i zobaczyć niezwykły dorobek historyczno-kulturowy naszej małej ojczyzny. 

Uczestnicy wycieczek gromadzili się pod fontanną na siewierskim Rynku, by następnie zwiedzić Izbę Tradycji i Kultury Dawnej oraz Kościół pw. św. Macieja Apostoła. Odwiedzili również książęcy zamek, gdzie mogli zobaczyć m.in. odrestaurowany system obronny warowni oraz unikatowy most, będący jednym z zaledwie czterech zrekonstruowanych mostów zwodzonych w całej Polsce. 

Ponadto na zamkowym dziedzińcu publiczność mogła obserwować walki rycerskie, w których pojedynkowali się członkowie Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego oraz wysłuchać opowieści dotyczących kultury średniowiecza. 

Wycieczki zawitały również do obiektów sakralnych, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Uczestnicy wycieczek mogli zwiedzić jeden z najstarszych zabytków architektury romańskiej w Polsce - Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu oraz XVII wieczny Kościół pw. św. Walentego i Barbary. 

W zwiedzaniu Siewierza z przewodnikiem uczestniczyło prawie 70 osób w dwóch grupach wycieczkowych.

Dziękujemy wszystkim osobom, które postanowiły spędzić niedzielne popołudnie, podziwiając urokliwe zakątki Siewierza.

Kierunek GZM

Utworzono dnia 05.07.2023, 10:21

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 1 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 103

W poprzednim tygodniu: 318

W tym miesiącu: 1504

W poprzednim miesiącu: 1334

Wszystkich: 43873