Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Sukces Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki w Brennej!

Utworzono dnia 19.07.2023

Gratulacje dla Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki za zajęcie III miejsca w 55. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej w kategorii grupa śpiewacza z akompaniamentem. 

8 i 9 lipca 2023 r. w Brennej po raz 55 odbył się Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych. To było prawdziwe święto kultury ludowej, na które zjechały zespoły z całego województwa śląskiego. 

Przez dwa festiwalowe dni, na scenie amfiteatru w Brennej zaprezentowało się ponad tysiąc osób - reprezentantów grup śpiewaczych, kapel i zespołów regionalnych. Artyści zaprezentowali bogaty repertuar dawnych pieśni wykonywanych a cappella lub z akompaniamentem, jak też różnorodność tańców, strojów, gwary i zwyczajów swojego regionu. Gminę Siewierz na przeglądzie reprezentowały dwa zespoły: Zespół Śpiewaczy KGW Gołuchowice i Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki. 

Uczestników konkursu oceniało profesjonalne Jury, składające się z ekspertów w dziedzinie kultury ludowej: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko (Przewodnicząca Jury, etnografka, kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach), dr hab. Magdalena Szyndler (folklorystka, etnomuzykolożka, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie), dr Mariusz Pucia (etnomuzykolog, dyrygent, adiunkt w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego), Sławomir Ślósarczyk (choreograf, folklorysta), Bogusław Lalik (sekretarz Jury, pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej). 

Jury oceniło 67 prezentacji i postanowiło przyznać III miejsce dla Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki. Jesteśmy niezmiernie dumni, że tak zaszczytne wyróżnienie trafiło do mieszkańców naszej gminy, którzy od wielu lat propagują kulturę ludową ziemi siewierskiej.

Sukces Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki

Utworzono dnia 19.07.2023, 08:27

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 1 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 103

W poprzednim tygodniu: 318

W tym miesiącu: 1504

W poprzednim miesiącu: 1334

Wszystkich: 43873