Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Stanisława Myrta wyróżniona na 57. Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej!

Utworzono dnia 24.07.2023

Stanisława Myrta - mieszkanka miejscowości Leśniaki reprezentowała województwo śląskie na Festiwalu Folkloru Polskiego 57. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. W Konkursie Śpiewu Solowego zdobyła Wyróżnienie.

W dniach 12-16 lipca 2023 r. w Bukowinie Tatrzańskiej w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 57. Sabałowe Bajania odbył się Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Przez kilka festiwalowych dni artyści ludowi z całej Polski prezentowali swoje umiejętności, a ich talent oceniało jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru. 

W Festiwalu brała udział Stanisława Myrta - Przewodnicząca KGW Leśniaki, która od ponad 50 lat kultywuje tradycje i śpiew ludowy z terenów ziemi siewierskiej. Do udziału w Festiwalu została rekomendowana przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Podczas konkursu Pani Stanisława zaprezentowała pieśni i przyśpiewki, które zapamiętała z przekazów rodzinnych. Jury po przesłuchaniu 179 wykonawców we wszystkich konkursach i kategoriach przyznało Pani Stanisławie Wyróżnienie w konkursie śpiewu solowego. 

Festiwal Folkloru Polskiego, to prawdziwe święto polskiej kultury ludowej i jeden z najważniejszych konkursów w Polsce. Jak wskazało Jury Festiwalu „Festiwal Sabałowe Bajania jest ważnym miejscem konfrontacji, wyznaczania kierunków oraz sposobów ochrony tradycyjnej kultury wsi. Z jednej strony nawiązuje do jej źródeł, z drugiej zaś kładzie nacisk na technikę wykonawczą i jak najdoskonalszą stronę artystyczną…”.

Serdecznie gratulujemy Pani Stanisławie i życzymy kolejnych sukcesów na tak prestiżowych festiwalach!

Zdjęcia: Bukowiańskie Centrum Kultury

57. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej

Utworzono dnia 24.07.2023, 10:44

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 164

W poprzednim tygodniu: 417

W tym miesiącu: 1271

W poprzednim miesiącu: 1453

Wszystkich: 46793