Kościół pw. św. Macieja Apostoła
Kościół pw. św. Macieja Apostoła powstał w czasie lokacji miasta w 1276 r. Pierwsza wzmianka opisująca architekturę kościoła pochodzi z I połowy XV w. Kościół w owym czasie był w części drewniany z murowanym prezbiterium. Sto lat później kościół był już w całości murowany. Ostateczny kształt i styl barokowo-klasycystyczny nadały kościołowi prace zlecone w latach 1782-1784 przez biskupa krakowskiego, księcia siewierskiego Kajetana Sołtyka.
Kościół zbudowany jest na osi wschód-zachód, jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Całość kształtu świątyni dopełniają dwie kaplice, zakrystia, składzik (skarbczyk), wieża z kruchtą, druga krucha zwana babińcem.
W prezbiterium jest ołtarz główny z obrazem św. Macieja Apostoła patrona świątyni. Po bokach, cztery XVIII wieczne figury świętych: Ambrożego, Pawła, Piotra i Augustyna. Ołtarz św. Franciszka z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem i ołtarz św. Józefa. Dwa obrazy plafonowe na suficie malowane w 1959 roku oddziela napis "A los padł na Macieja" Pod prezbiterium mieszczą się krypty. Prezbiterium od nawy oddziela ambona z płaskorzeżbioną sceną z Przypowieści o Siewcy z jednej strony, przyścienna nastawa chrzcielnicy z rzeźbami Adama i Ewy, chrztu w Jordanie, Boga Ojca i aniołów, odpowiadająca formie ambony naprzeciw, herb Siewierza i herb biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, oraz kropielnica renesansowa z kamienia datowana na 1613 r.
Od północnej strony nawy jest kaplica i obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem, a od południowej strony nawy, kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego z Matką Bożą Bolesną oraz barokowa, marmurowa, puklowana chrzcielnica z XVII wieku. Od strony zachodniej jest chór muzyczny, murowany wsparty na dwóch filarach. Parapet chóru jest drewniany w stylu rokokowym. Pod chórem jest obraz Misericordia Domini z I poł. XVII wieku. W kościele są trzy konfesjonały późnobarokowe z II połowy XVIII w. Wewnątrz kościoła znajdują się cztery epitafia: Konstancji Gaszyńskiej, ks. Szymona Stankiewicza, Marcina Zalassowskiego i jego żony Justyny, hrabiego Józefa Miroszewskiego..
Plac kościelny otacza mur z trzema bramami. Najciekawsza jest tzw. trójarkadowa brama biskupia, na której jest zegar słoneczny z herbem Junosza. Obok jest mniejsza brama również z herbem Junosza i monogramem Andrzeja Załuskiego biskupa krakowskiego-księcia siewierskiego. Trzecia brama od strony zachodniej jest trójosiowa.
Ciekawostka!
Nad wejściem do kościoła z datą 1783 roku widnieje tablica herbowa biskupa Kajetana Sołtysa z dekoracją rokokową. Symbolika zawarta w tablicy herbowej obrazuje insygnia władzy zarówno książęcej, jak i biskupiej.
Administrator Kościoła:
Parafia św. Macieja Apostoła
ul. Kościuszki 12
42-470 Siewierz
tel. 32 67 41 151
Wirtualne zwiedzanie Kościoła pw. św. Macieja Apostoła cz.I
Wirtualne zwiedzanie Kościoła pw. św. Macieja Apostoła cz.II
Wirtualne zwiedzanie Kościoła pw. św. Macieja Apostoła cz.III
Znajdź nas na mapie: Kościół pw. św. Macieja Apostoła