Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Historia Dworku, w którym znajduje się Izba Tradycji i Kultury Dawnej

Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu znajduje się przy ul. Kościuszki, w pobliżu kościoła parafialnego pw. św. Macieja Apostoła w zabytkowym dworku z XVIII w. na historycznym trakcie Księstwa Siewierskiego.

Budynek jest dwutaktowy z sienią na osi parterowy z dwoma facjatkami. Forma architektoniczna to styl późnoklasycystyczny. Dach mansardowy pokryty gontem. Wybudowany został w pierwszych latach XIX w. przez rodzinę Franków. W 1892 roku ze składek, mieszkańcy Siewierza wykupili dworek i przeznaczyli go na siedzibę urzędu gminy. Kiedy urząd gminy przeniesiono w nowe miejsce, budynek zaadoptowano na potrzeby przedszkola. Z biegiem lat pełnił różne funkcje, aż do 2005 roku, kiedy został zaadoptowany na potrzeby Izby Tradycji i Kultury Dawnej.

Ciekawostka!
Alojzy Frank w 1812 roku sprawował funkcję Inspektora Lasów Jaśnie Wielmożnej Księżnej de Mntebello, małżonki marszałka Francji Jana de Lennes. Cesarz Napoleon Bonaparte, który reaktywował w 1807 roku Księstwo Siewierskie, darował je marszałkowi. Marszałeka Francji Jana de Lennes tytuł księcia de Montebello, otrzymał po wygranej bitwie pod Saragossą w 1809 roku. Po upadku Napoleona na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego 1815 roku Księstwo Siewierskie weszło w skład Królestwa Polskiego.

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 1 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny