Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Za nami cykl spotkań - Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy!

Utworzono dnia 26.06.2024

W czerwcu br. na terenie Gminy Siewierz przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono cykl spotkań z mieszkańcami w ramach kampanii edukacyjnej „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy!”.

Kampania jest realizowana w dwóch województwach: śląskim i warmińsko-mazurskim. Jej idea powstała w wyniku przeprowadzonej analizy epidemiologicznej zachorowań na choroby odkleszczowe. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na boreliozę. 

Celem kampanii jest propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu. 

W spotkaniach uczestniczyli mieszkańcy Gołuchowic, Nowej Wioski, Brudzowic i Leśniaków, przy wsparciu Kół Gospodyń Wiejskich. Szkolenia prowadziła pani Izabela Smolak - przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej.

Warto wiedzieć! Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i  trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw.

Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy!

Utworzono dnia 26.06.2024, 13:47

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 164

W poprzednim tygodniu: 417

W tym miesiącu: 1271

W poprzednim miesiącu: 1453

Wszystkich: 46793