Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Szlakiem zabytków Księstwa Siewierskiego!

Utworzono dnia 23.06.2023

Zapraszamy na wycieczkę „Szlakiem zabytków Księstwa Siewierskiego” w ramach II edycji święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - Kierunek GZM. Wycieczka z przewodnikami szlakiem najważniejszych zabytków Siewierza pozwoli poznać i zobaczyć dorobek historyczno-kulturowy Księstwa Siewierskiego oraz zgłębić jego niezwykłą historię. 

Na Zamku w Siewierzu uczestnicy wycieczki zobaczą m.in. bastejowy system obronny warowni oraz unikatowy most zwodzony. Zamek w Siewierzu to jedyny zachowany zamek typu nizinnego na wyżu polskim, którego system obronny stanowiła fosa i jezioro otaczające zamkowe mury, położone nad rozlewiskiem Czarnej Przemszy. Ponadto członkowie bractwa rycerskiego przeniosą zwiedzających zamek do epoki średniowiecza poprzez pokazy walk rycerskich, mody i kultury, a także animacje z widownią. 

Wycieczka zawita do niedostępnych dla zwiedzających obiektów sakralnych. Osoby uczestniczące w wyciecze będą mogły zwiedzić z przewodnikiem jeden z najstarszych zabytków architektury romańskiej w Polsce - kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. Będzie to jedyna okazja w roku, aby zwiedzić z przewodnikiem ten unikatowy i nieznany w powszechnej świadomości zabytek z I poł. XII wieku. Ten siewierski kościół, wzniesiony został prawdopodobnie ok. 1140 r. przez znanego fundatora kościołów Piotra Własta Dunina na terenie istniejącej osady targowej, której kontynuacją było miasto lokacyjne Siewierz, założone w 1276 roku w dolinie Czarnej Przemszy. Budowla ta wciąż kryje w sobie wiele tajemnic, które dotąd nie zostały wyjaśnione z powodu braku starych dokumentów i badań archeologicznych.

Termin: 2.07.2023 r. (niedziela)

Godzina startu: gr. I - 13:00, gr. II - 15:30 

Miejsce startu: Rynek w Siewierzu 

Trasa: Rynek w Siewierzu → Izba Tradycji i Kultury Dawnej (ul. Kościuszki 5) → Kościół pw. św. Macieja Apostoła → Zamek Biskupów Krakowskich - Książąt Siewierskich → Kościół św. Walentego i Barbary → Kościół pw. św. Jana Chrzciciela → powrót na Rynek w Siewierzu 

Rezerwacja: Aby wziąć udział w wydarzeniu, zadzwoń pod numer: 32 674 16 49  (Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu)

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 108

W poprzednim tygodniu: 295

W tym miesiącu: 935

W poprzednim miesiącu: 919

Wszystkich: 36431