Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Nagrody Starosty Będzińskiego w dziedzinie kultury!

Utworzono dnia 29.06.2021

24 czerwca 2021 r. w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie uroczyście wręczono nagrody Starosty Będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród laureatów znaleźli się Zespół Śpiewaczy KGW Wojkowice Kościelne oraz Karina Sornik, mieszkańcy gminy Siewierz, którzy swoimi zasługami w obszarze kultury i sztuki przyczynili się do rozwoju i promowania naszego regionu i powiatu będzińskiego.

Zespół Śpiewaczy KGW w Wojkowicach Kościelnych powstał w 1960 r. Bierze aktywny udział w życiu kulturalnym miasta i gminy Siewierz. Uczestniczy w konkursach i przeglądach folklorystycznych. Poprzez swoją działalność zespół promuje kulturalny wizerunek gminy Siewierz, propagując przy tym tradycje, zwyczaje i ludowość, chroniąc je od zapomnienia. W 2017 r. zespół został wyróżniony Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz „Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris”. Jednym z ważniejszych osiągnięć zespołu jest zajęcie III miejsca w XXVI Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kłos Euro-Folklor 2019 w Zebrzydowicach.  

Karina Sornik to młoda utalentowana muzycznie mieszkanka miejscowości Leśniaki. Jest  doskonale znana społeczności lokalnej, gdyż od wielu lat angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia artystyczne promujące gminę Siewierz i powiat będziński. Bierze udział w koncertach w kraju i za granicą. Jest artystką wszechstronną,  poza śpiewem rozrywkowym i klasycznym kultywuje tradycyjny śpiew ludowy z terenów Ziemi Siewierskiej i Zagłębia Dąbrowskiego. Jako solistka reprezentuje gminę Siewierz i powiat będziński, a także województwo śląskie w konkursach i przeglądach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim odnosząc liczne sukcesy. W 2020 r. na jednym z najważniejszych  konkursów w dziedzinie kultury ludowej w Polsce w Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” zajęła III miejsce.

Laureaci Nagrody Starosty Będzińskiego!

Utworzono dnia 29.06.2021, 15:04

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 164

W poprzednim tygodniu: 417

W tym miesiącu: 1271

W poprzednim miesiącu: 1453

Wszystkich: 46793