Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Nagrody Starosty Będzińskiego w dziedzinie kultury!

Utworzono dnia 17.06.2022

14 czerwca 2022 r. w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie wręczono nagrody Starosty Będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród laureatów znaleźli się: Zespół Śpiewaczy KGW w Dziewkach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Brudzowicach. 

Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Dziewkach powstał w 1956 roku. Od początku swojej działalności  jest organizatorem wielu pożytecznych działań na rzecz środowiska lokalnego, aktywnie uczestniczy w uroczystościach parafialnych i sołeckich. Swoim udziałem uświetnia imprezy i uroczystości organizowane na terenie Gminy Siewierz. Bierze czynny udział w uroczystościach państwowych, kościelnych i świeckich. Poprzez swoją działalność Zespół Śpiewaczy KGW w Dziewkach promuje kulturalny wizerunek Gminy Siewierz, propagując przy tym tradycje, zwyczaje i pieśni ludowe, chroniąc je od zapomnienia. Angażując się aktywnie w popularyzację i promowanie amatorskiego ruchu artystycznego, Zespół wnosi istotny wkład w upowszechnianie i wspieranie kultury ludowej na terenie Gminy Siewierz i całego regionu. 
Od 1990  funkcję kierownika Zespołu Śpiewaczego KGW w Dziewkach pełni Janina Bańka. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Brudzowicach powstało na fundamencie KGW Brudzowice I (zał. 1969 r.) i KGW Brudzowice II (zał. 1960 r.). W pierwszych latach istnienia Koło było organizatorem wielu pożytecznych działań skierowanych do środowiska lokalnego jak np. kursów kwalifikacyjnych w rolnictwie. Ważną sferą działalności była i jest nadal działalność kulturalna w sołectwie i poza nim. Koło angażuje się w wiele przedsięwzięć – współorganizuje uroczystości kościelne i świeckie, współpracuje z organizacjami działającymi w Brudzowicach, uczestniczy również w wydarzeniach szkolnych. Reprezentując Gminę Siewierz w konkursach i przeglądach twórczości, promuje amatorski ruch artystyczny. Swoją działalnością przyczynia się do popularyzacji folkloru i tradycji ludowej. 
Od 2018 roku funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Brudzowicach pełni Lidia Kieras. 

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

zdjęcia: www.powiat.bedzin.pl

Nagrody Starosty Będzińskiego

Utworzono dnia 17.06.2022, 11:16

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 3 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 265

W tym miesiącu: 119

W poprzednim miesiącu: 1164

Wszystkich: 39787