Benefis Stanisławy Myrty!
W niedzielę 1 grudnia w restauracji „Zamkowa” w Siewierzu odbył się piękny benefis - jubileusz 55-lecia działalności artystycznej śpiewaczki ludowej, Stanisławy Myrty, który połączony był z 40-leciem pełnienia funkcji Przewodniczącej KGW Leśniaki. Na sali nie zabrakło przyjaciół i miłośników artystki - muzyków, którzy współpracowali i współpracują z Nią na scenie oraz najbliższych członków rodziny. Na spotkanie przybyli również przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji i instytucji, które współpracują z Jubilatką.
Były wspomnienia, życzenia oraz śpiewy. Imprezę poprowadzili niezawodni i bardzo profesjonalni konferansjerzy: Jacek Gruszczyński dyrektor MGCKSiT Siewierz oraz Grzegorz Piłka dyrektor MOK Łazy. Na scenie wystąpili członkowie rodziny: bracia Pani Stasi, córki i wnuczka Karina, a także Zbyszek Konieczniak, Kapela Regionalna „Mierzęcice, Kapela znad Czarnej Przemszy, zespół śpiewaczy KGW Leśniaki, zespół śpiewaczy KGW Żelisławice oraz zespół wokalny „Siewierzanie”. Z wystąpień osób związanych z działalnością pani Stasi odnotować należy na pewno wspomnienia dr Dobrawy Skoniecznej-Gawlik, dr Agaty Krajewskiej-Mikosz oraz Bartosza Gawlika, etnologów i regionalistów, którzy badają i dokumentują zagłębiowskie tradycje, zwyczaje oraz folklor.
W trakcie benefisu Stanisława Myrta otrzymała honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To wyjątkowe wyróżnienie, nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. A Pani Stasia przez ponad pięć dekad kultywowania lokalnych tradycji udowadnia, że jest jedną z najjaśniejszych postaci, która współtworzy kulturalne oblicze gminy Siewierz, Zagłębia Dąbrowskiego i województwa śląskiego.
Finałem wydarzenia była potańcówka oraz wspólna biesiada.
Stanisława Myrta jest mieszkanką miejscowości Leśniaki w gminie Siewierz. W Leśniakach urodziła się, wychowała i spędziła całe życie. Jest osobą oddaną swojej małej ojczyźnie, wychowaną w ogromnym poszanowaniu do pracy na wsi, tradycji i historii.
Od dziecka interesowała się obrzędowością, pieśniami, słyszała je w domu od dziadka i babki, którzy lubili śpiewać przy domowych i gospodarskich zajęciach, ale przede wszystkim od ojca i matki, którzy śpiewali po weselach i pogrzebach oraz od ciotek i sąsiadów.
W 1969 r. założyła młodzieżowy zespół śpiewaczy w skład którego wchodzili bracia, kuzynki, koledzy i koleżanki. Jako 14-latka zajęła się przygotowywaniem programów artystycznych na różnego rodzaju uroczystości. W zespole zawsze była osobą wiodącą, śpiewała z charakterystycznym zdobnictwem i gwarą.
W 1984 r. została wybrana na przewodniczącą KGW Leśniaki i do dzisiaj pełni tę funkcję najlepiej jak potrafi - przez co od wielu lat przyczynia się do krzewienia ludowej tradycji śpiewaczej, kultywowania dawnych zwyczajów, gwary oraz zachowania tożsamości kulturowej regionu.
Stanisława Myrta jest osobą bardzo zasłużoną dla kultury ludowej, nie tylko regionalnej ale i ogólnopolskiej. Potwierdzają to liczne nagrody i wyróżnienia: Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi, Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Ślaskiego, Odznaka Honorowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”, Nagroda Starosty Będzińskiego za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej , upowszechniania i ochrony kultury, Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz „Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris”, główna nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Benefis Stanisławy Myrty był doskonałą okazją do podsumowania ogromnego dorobku Jubilatki oraz do wspólnej zabawy w gronie najbliższych i osób, które pojawiły się na jej drodze artystycznej. Życzymy Pani Stasi dużo zdrowia oraz wielu tak radosnych i rozśpiewanych dni!
Link do filmu z Benefisu: https://www.youtube.com/watch?v=Zt-qSKFp8GM