Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Jurajski Festiwal Kultury Ludowej 2023

W sobotę 1 lipca 2023 r. w Koziegłowach odbył się II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej - wielkie święto folkloru północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tego dnia do Koziegłów zjechały: kapele ludowe, zespoły śpiewacze, taneczne i obrzędowe z czterech powiatów, które wcześniej rywalizowały w konkursach powiatowych, aby zakwalifikować się do etapu regionalnego. W ramach Festiwalu odbyły się cztery przeglądy konkursowe obejmujące powiaty: będziński, częstochowski, myszkowski i zawierciański. Z powiatu będzińskiego przesłuchania odbyły się 12 czerwca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. 
 
Wydarzenie rozpoczęło uroczyste otwarcie Festiwalu i przywitanie przybyłych gości. Zanim jednak przystąpiono do przesłuchań regionalnych podsumowano przeglądy powiatowe i ogłoszono wyniki tych konkursów. Laureaci z poszczególnych powiatów otrzymali pamiątkowe statuetki, które wykonawcom z powiatu będzińskiego w imieniu Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś. 
 
Następnie laureaci etapów powiatowych przystąpili do rywalizacji w konkursie regionalnym. Jury w składzie: Renata Rak (folklorysta), Iga Baranowska-Jagiełło (muzykolog) i Małgorzata Kłych (etnograf) nie miało łatwego zadania, gdyż wykonawcy prezentowali wysoki poziom artystyczny. Reprezentacja gminy Siewierz triumfowała w Koziegłowach i przywiozła wiele nagród:
 • III miejsce w kategorii zespoły śpiewacze prezentujące repertuar autentyczny zajął Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki,
 • II miejsce w kategorii zespoły śpiewacze prezentujące repertuar opracowany artystycznie otrzymał Męski Zespół Śpiewaczy Żelisławice,
 • Wyróżnienia II stopnia ex aequo otrzymały: Zespół Śpiewaczy KGW Brudzowice, Zespół Śpiewaczy KGW Dziewki, Zespół Śpiewaczy KGW Gołuchowice, Zespół Śpiewaczy „Podwarpianki”, Zespół Śpiewaczy „Wojkowianki”, Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice. 
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

-----------------------------

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu odbyły się przesłuchania zespołów ludowych z powiatu będzińskiego organizowane w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej. Do konkursu przystąpiło 13 zespołów śpiewaczych i 2 kapele ludowe. Jury w składzie: Karolina Mrugalska (instruktor ds. muzyki), Marzena Kosela (instruktor ds. etnografii), Włodzimierz Kuca (starszy instruktor ds. tańca i choreografii), wyłoniło zwycięzców i nominowało do udziału w etapie regionalnym następujących wykonawców:  

w kat. zespoły śpiewacze:

 • I miejsce ex aequo - Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki, Regionalny Zespół Folklorystyczny „Jaworznik” Wojkowice, Zespół Śpiewaczy „Od Do”
 • II miejsce ex aequo - Męski Zespół Śpiewaczy Żelisławice, Zespół Śpiewaczy KGW Dziewki, Zespół Śpiewaczy „Wojkowianki”
 • III miejsce ex aequo - Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice, Zespół Śpiewaczy „Swojaki”, Zespół Śpiewaczy „Toporowianki” z Toporowic
 • Wyróżnienie ex aequo - Zespół Śpiewaczy KGW Gołuchowice, Zespół Śpiewaczy „Podwarpianki”, Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”, Zespół Śpiewaczy KGW Brudzowice

w kat. kapele ludowe: 

 • III miejsce - Kapela Regionalna „Mierzęcice”
 • Wyróżnienie - Kapela Gródków

Serdecznie gratulujemy nominowanym i życzymy powodzenia podczas etapu regionalnego – mocno trzymamy kciuki!

Relacja z II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej - Przegląd Powiatu Będzińskiego 2023 - film

-----------------------------

Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystki w Siewierzu zapraszają do udziału w II JURAJSKIM FESTIWALU KULTURY LUDOWEJ, wydarzeniu które promuje folklor regionu i najlepsze tradycje polskiej wsi.

Festiwal składa się z dwóch etapów konkursowych:

 • I etap - obejmuje powiaty: będziński, częstochowski, myszkowski, zawierciański
 • II etap regionalny - odbędzie się w Koziegłowach.

Serdecznie zapraszamy zespoły śpiewacze, taneczne, obrzędowe i kapele ludowe z terenu Powiatu Będzińskiego do wzięcia udziału w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 12 czerwca 2023 r. w Siewierzu.

Miejsce: sala widowiskowa MGCKSiT w Siewierzu ul. Słowackiego 2a, 42-470 Siewierz
Termin: 12 czerwca 2023 r., godz. 10:00
Zgłoszenia: przyjmowane są do 2 czerwca 2023 r. w siedzibie MGCKSiT w Siewierzu bądź drogą elektroniczną na adres e-mail: mgcksit@siewierz.pl (decyduje data wpływu).

O godzinie występu uczestnicy zostaną poinformowani po nadesłaniu zgłoszeń.

Występy oceniać będzie Jury, które w każdej kategorii będzie nominowało najlepsze zespoły do konkursu regionalnego, który odbędzie się 1 lipca 2023 r. w Koziegłowach.

O wynikach eliminacji powiatowych laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie bądź drogą elektroniczną (e-mail).

,,Jurajski Festiwal Kultury Ludowej” uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy Promocji Kultury.

Regulamin Festiwalu oraz Formularze zgłoszeniowe do pobrania w załączniku.

Serdecznie zapraszamy!

Przegląd Powiatu Będzińskiego

Utworzono dnia 15.06.2023, 09:32

ZAŁĄCZNIKI:

 • Regulamin
  Utworzono dnia 02.05.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
 • Karta zgłoszenia
  Utworzono dnia 02.05.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
 • Klauzula RODO
  Utworzono dnia 02.05.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny